Czym tak naprawdę jest mechacenie ubrań? Pilling: co to znaczy?

Każdy z nas, kupując ubranie chciałby, aby jak najdłużej zachowało idealny wygląd.
Jednak niestety, codzienne użytkowanie oraz pranie powoduje proces zmechacenia.

Czym tak naprawdę jest mechacenie ubrań?

Mechacenie ubrań to naturalne zjawisko powstające głównie ze względu na  proces mechanicznego niszczenia odzieży. Dotyczy to różnego typu tkanin; naturalnych jak również sztucznych.  Mechacenie jest również określane jako pilling.

Pilling: co to znaczy?

Defekty tkaniny, czyli zmechacenie pojawia się w trakcie użytkowania materiału na skutek noszenia i tarcia. Mechanicznie tkanina wprawiana jest w ruch, co powoduje zagniecenia, zagięcia, rozciąganie się materiału. Rozciągając tkaninę naruszamy krótsze włókna materiału, które zaczynają plątać się pod wpływem tarcia. Najczęściej ubrania mechacą się w miejscach narażonych na nadmierne tarcie; pod pachami, w łokciach czy okolicach bioder. Opisane zjawisko negatywnie wpływa na wygląd tkaniny.
Dodatkowym procesem wypływającym na estetykę materiału jest pranie oraz suszenie odzieży.  Wymienione wyżej procesy naruszają  strukturę splotu włókien.  Powstają w ten sposób „małe kuleczki” na powierzchni tkaniny, czyli zmechacenia na ubraniach. Te charakterystyczne „kulki” to tzw. pille.
Skłonność do mechacenia i pillingu określa się zgodnie z normą PN-EN ISO 12945-2. W tym badaniu obowiązuje 5-stopniowa skala. Numer 5 nadajemy tkaninie, która jest naprawdę odporna na uszkodzenia i  intensywną eksploatację. Numer 4 oznacza powierzchnię lekko zmechaconą i tylko częsciowy pilling. Natomiast 1 – tkaninę silnie zmechaconą.
Zmechacenie ubrań zależy głównie od splotu z jakiego wykonana jest tkanina. Jak już wyżej wspomnieliśmy, mechaceniu ulegają materiały naturalne oraz sztuczne. Jednak najbardziej podatnym materiałem na proces mechacenia jest – akryl. Spotkać możemy go w wielu sieciówkach jako materiał dominujący w składzie widniejącym na metce. Jest to powszechny i tani zamiennik naturalnej wełny. Do materiałów, które nie ulegają zmechaceniu zalicza się jedwab. Jest to naturalna tkanina, która posiada bardzo sprężyste włókna. Do tej grupy możemy  również zaliczyć  poliester oraz len.
W laboratorium Fibro-lab mogą Państwo sprawdzić skłonność tkaniny do pillingu i mechacenia:
PN EN ISO 12945-1, PN-EN ISO 12945-2,  PN EN ISO 12945-3PN EN ISO 12945-4
Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą badań.
Źródło:
Towaroznawcze Problemy Jakości, 2011