Formaldehyd w przemyśle włókienniczym

Formaldehyd to organiczny związek chemiczny, który odgrywa istotną rolę we współczesnym świecie. Należy do grupy aldehydów, czyli toksycznych związków o właściwościach grzybo i bakteriobójczych. Jego wzór sumaryczny to HCHO. Zgodnie z badaniami Międzynarodowej Agencji Badań nad Nowotworami formaldehyd został zakwalifikowany do kancerogenów grupy B1.

Jest on bezbarwnym gazem o specyficznym, ostrym i drażniącym zapachu. Kontakt z HCHO może powodować różnego rodzaju podrażnienia, zaczerwienienia, a nawet oparzenia chemiczne, wywołać podrażnienie dróg oddechowych, bóle zatok oraz nudności. U alergików może być przyczyną uczuleń.

Co możesz zrobić, aby ochronić się przed negatywnym skutkami stosowania formaldehydu?

  1. Pierz ubrania po zakupie, przed pierwszym użyciem.
  2. Świadomie kupuj ubrania- czytaj skład oraz szukaj napisu „HCHO FREE”.
  3. Zwracaj uwagę czy wyrób posiada certyfikat Oeko – Tex Standard 100. Daje on gwarancję, że produkt jest wolny od środków wpływających niekorzystnie na zdrowie ludzi.
  4. Zwracaj uwagę na zapach ubrań, jeśli tkanina nawet po wypraniu wydziela intensywny chemiczny zapach – jest dla nas szkodliwa.
  5. Unikaj zakupu produktów tekstylnych z krajów azjatyckich. Unia Europejska wprowadziła jedne z najsurowszych przepisów dotyczących formaldehydu na świecie. Produkty i materiały zawierające ilość przekraczającą ustalone limity nie mogą być sprzedawane w UE. Natomiast przy zakupie wyrobów importowanych spoza UE istnieje ryzyko związane z niezgodnością i przekroczeniami limitu formaldehydu.

Biorąc pod uwagę szereg negatywnych skutków związanych ze stosowaniem formaldehydu nasuwa się pytanie:

Dlaczego HCHO pomimo szkodliwości jest stosowany w przemyśle włókienniczym przy produkcji tkanin?

  • Tkanina po zastosowaniu formaldehydu nie gniecie się. Dodatkowo HCHO zapobiega kurczeniu się tkaniny, wpływa pozytywnie na stabilność koloru oraz wybarwienie, czyli pomaga osiągnąć pożądane cechy dla danego wyrobu włókienniczego.

 

Źródła:

www.interek/Przegląd przepisów dotyczących formaldehydu w Unii Europejskiej

https://oczymlekarze.pl/zagrozenia-dla-zdrowia/6895-niebezpieczne-ubrania-jak-nam-szkodza-toksyny-w-ubraniach

https://l24.lt/pl/ciekawostki/item/334842-szkodliwe-ubrania-nawet-z-bawelny-welny-i-jedwabiu

https://persempra.com/blog/hcho-free-czyli-tkaniny-bez-formaldehydu/