Tkanina frotte / badanie wskaźnika frotte

Dzisiejszy post na naszym blogu poświęcimy tkaninom typu frotte.

Zacznijmy od definicji tkaniny frotte. Jest to tkanina z okrywą pętelkową, którą wytwarza się na odpowiednich krosnach. Technika tkania polega na wprowadzaniu grup; trzech, czterech lub pięciu wątków w odległości kilku milimetrów od krawędzi tkaniny a następnie dosunięcia całej grupy do krawędzi. W trakcie tej czynności z lekko naprężonej osnowy pętelkowej powstaje okrywa pętelkowa.  Wytworzona jest dzięki temu tkanina z dwóch osnów: pętelkowej i okrywowej, oraz wątku. Osnowa prosta tworzy strukturę tkaniny i jest wykonana z bardzo mocnej i gładkiej przędzy natomiast osnowa pętelkowa wykonana jest z elastycznej, puszystej i chłonnej przędzy.

Frotte to rodzaj tkaniny, który charakteryzuje się gęstym i chropowatym runem, które wpływa na szybkie wchłanianie wilgoci. Ręczniki wykonane z frotte są grubsze i bardziej miękkie niż ręczniki bawełniane. Dodatkowo tkanina ta dodatkowo jest znacznie bardziej wytrzymała.

Tkanina Frotte to wszechstronnie wykorzystywany materiał. Sprawdza się w produkcji ubrań, ręczników, płaszczy kąpielowych, skarpet czy prześcieradeł. Tkaniny te posiadają dużą zdolność do chłonięcia wilgoci. To właśnie ręczniki oraz skarpety towarzyszą nam każdego dnia dzięki chłonności materiału. Puszystość tej tkaniny sprawia, że chętnie wykorzystywana jest do otulaczy dziecięcych.

Właściwości tkaniny bambusowej frotte:

  • niezwykle miękka w dotyku wysoka absorbcja wody
  •  oddychająca
  • antyalergiczna
  •  przeciwgrzybicza
  •  antybakteryjna

Ogromną zaletą ręczników frotte jest ich hipoalergiczność. Wykonane są z naturalnych włókien i chronią naszą skórę przed podrażnieniami.

Wciąż rozwijające się technologie sprawiają, że produkowane są ręczniki chłodzące. Taki mokry ręcznik przez kilka godzin zachowuje niską temperaturę.

Najnowsze badania pozwoliły natomiast wyprodukować ręczniki, które pomimo wielokrotnego prania nie tracą swoich właściwości.

Tkanina posiada certyfikat Oeko-Tex, jest przyjazna dla środowiska i nie zawiera szkodliwych składników chemicznych. Wpływa to na gwarancję bezpieczeństwa nawet dla najmłodszych Klientów.

W naszym laboratorium wykonujemy badanie wskaźnika frotte EN 14697 oraz odporność na wyciąganie pętli okrywy.

Serdecznie zapraszamy do współpracy z Fibro-lab.

Z naszej strony zapewniamy terminową realizację zlecenia oraz wysoką jakość naszych badań.

 

Źródło:

www.wikipedia.org

www.otula.pl/1169-frota-bambusowa

www.tkaninysklep.pl/84-bawełna

www.regalcotton.com/2023