Formaldehyd to organiczny związek chemiczny, który odgrywa istotną rolę we współczesnym świecie. Należy do grupy aldehydów, czyli toksycznych związków o właściwościach grzybo i bakteriobójczych. Jego wzór sumaryczny to HCHO. Zgodnie z badaniami Międzynarodowej Agencji Badań nad Nowotworami formaldehyd został zakwalifikowany do kancerogenów grupy B1.
Jest on bezbarwnym gazem o specyficznym, ostrym i drażniącym zapachu. Kontakt z HCHO może powodować różnego rodzaju podrażnienia, zaczerwienienia, a nawet oparzenia chemiczne, wywołać podrażnienie dróg oddechowych, bóle zatok oraz nudności. U alergików może być przyczyną uczuleń.
Co możesz zrobić, aby ochronić się przed negatywnym skutkami stosowania formaldehydu?
- Pierz ubrania po zakupie, przed pierwszym użyciem.
- Świadomie kupuj ubrania- czytaj skład oraz szukaj napisu „HCHO FREE”.
- Zwracaj uwagę czy wyrób posiada certyfikat Oeko – Tex Standard 100. Daje on gwarancję, że produkt jest wolny od środków wpływających niekorzystnie na zdrowie ludzi.
- Zwracaj uwagę na zapach ubrań, jeśli tkanina nawet po wypraniu wydziela intensywny chemiczny zapach – jest dla nas szkodliwa.
- Unikaj zakupu produktów tekstylnych z krajów azjatyckich. Unia Europejska wprowadziła jedne z najsurowszych przepisów dotyczących formaldehydu na świecie. Produkty i materiały zawierające ilość przekraczającą ustalone limity nie mogą być sprzedawane w UE. Natomiast przy zakupie wyrobów importowanych spoza UE istnieje ryzyko związane z niezgodnością i przekroczeniami limitu formaldehydu.
Biorąc pod uwagę szereg negatywnych skutków związanych ze stosowaniem formaldehydu nasuwa się pytanie:
Dlaczego HCHO pomimo szkodliwości jest stosowany w przemyśle włókienniczym przy produkcji tkanin?
- Tkanina po zastosowaniu formaldehydu nie gniecie się. Dodatkowo HCHO zapobiega kurczeniu się tkaniny, wpływa pozytywnie na stabilność koloru oraz wybarwienie, czyli pomaga osiągnąć pożądane cechy dla danego wyrobu włókienniczego.
Źródła:
www.interek/Przegląd przepisów dotyczących formaldehydu w Unii Europejskiej
https://l24.lt/pl/ciekawostki/item/334842-szkodliwe-ubrania-nawet-z-bawelny-welny-i-jedwabiu
https://persempra.com/blog/hcho-free-czyli-tkaniny-bez-formaldehydu/