Najdroższa wełna – wikunia 

Rozpocznijmy wpis od wspomnienia, jakie to zwierzę o wdzięcznej nazwie wikunia. Jest to zwierzę zagrożone wyginięciem, pochodzące z Peru. Ze względu na swoją płochliwość i nieufność jest rzadko hodowane.

Proces produkcji włókien 

Niezwykle delikatne włosie nie ulega zniszczeniu podczas obróbki chemicznej, a to oznacza, że można z niego stworzyć materiał o dowolnym kolorze i wzorze. Włókna tego surowca mają średnicę 10-13 mikronów, a ich długość wynosi 20-25 mm.

Zatem jak pozyskiwane jest futro? 

Wikunii żyją dziko w górskich terenach Peru. Nie hoduje się ich tak jak owiec, kóz czy wielu innych zwierząt, z których pozyskuje się runo. Cały proces uzyskania cennego futra odbywa się poprzez zapędzenia ich do specjalnych zagród a następnie strzyżenia. Cały proces strzyżenia wykonuje się raz na dwa lata. Futro wikunii jest źródłem wysokogatunkowej wełny, która daje więcej ciepła, niż wełna pozyskiwania z jakiegokolwiek innego zwierzęcia.

Dlaczego wełna z wikunii jest najdroższą wełną na świecie?

Cena wełny z wikunii osiąga cenę nawet cztery razy wyższą od ceny kaszmiru. Kilogram nieprzetworzonego włosia sięga 500 dolarów. Właśnie ten koszt powoduje, iż wyroby wełniane z wikunii uchodzi za towar luksusowy, dostępny tylko dla nielicznych. Wyroby produkowane są na małą skalę, jako serie limitowane. W Peru produkuje się około 3 ton wełny z wikunii rocznie.
Wełna wykorzystywana jest do produkcji przede wszystkim odzieży – swetrów, płaszczy, garniturów. Skarpety z wikunii, wyprodukowane przez jedną z firm na sezon jesienno-zimowy, których cena sięgała 1200 dolarów. Jednakże, zastosowanie wełny znajdziemy jeszcze w produkcji akcesoriów do wyposażenia domów – w postaci koców i narzut.
Pamiętajmy jednak, że ten gatunek zwierząt jest objęty ochroną. Handel wełną z wikunii jest obecnie całkowicie kontrolowany. Dochód ze sprzedaży w dużej mierze przeznacza się na działania prewencyjne względem tego gatunku zwierząt.
Legenda:
https://www.google.com/amp/s/koce.info/welna-z-wikunii-najdrozsza-welna-na-swiecie/%3famp=1